Mens State League 2

Fixtures
Results
Ladder
Club Championship

 

 

Latest News

Westfield FFA Cup 2015 Applications now open

After the huge success the 2014 inaugural Westfield FFA Cup experienced, team applications for all senior member clubs of the PS4 NPL NSW Men’s 1, PS4 NPL NSW Men’s 2, Men’s State League 1 and Men’s State League 2 as well as...[more]

Westfield FFA Cup to include Northern Territory in 2015

The Westfield FFA Cup will become a truly national competition next year with a club from the Northern Territory to participate in the Preliminary Rounds (pre Round of 32) and be granted a direct slot into the Round of 32. The...[more]

About

The Mens State League 2 competition consists of 9 teams competing in a round-robin structure where each side plays one another twice; upon completion a Premier is crowned.

The top four sides by the end of the season compete in the Championship Series. The Championship Series consists of four games, whereby the four teams competing are whittled down to just two. The teams are seeded upon their entry into the Championship Series according to their final position on the ladder. The final two teams compete in the Grand Final, where a Men’s State League 2 Champion is decided.

Competing Teams

Teams competing in Mens State League 2 for 2014 are listed below: 

  • Enfield Rovers FC
  • Fairfield City Lions FC
  • Hurstville City Minotaurs 
  • Hurstville FC
  • Prospect United
  • Southern Branch FC
  • Southern Bulls 
  • UNSW Football Club FC 
  • Western Condors FC

Finals Series Format

Mens State League 2

Championship Round

Match Number

Title

Teams

1

1

Minor Semi - Final

3rd v 4th

1

2

Major Semi - Final

1st v 2nd

2

3

Preliminary Final

Loser Match 2 v Winner Match 1

3

4

Grand Final

Winner Match 2 v Winner Match 3

 

History

 

Mens State League 2 Premiers

Year

Team

1959

Toongabbie

1960

Croatia

1961

Melita Eagles

1962

Cabramatta

1963-70

No Competition

1971

Banks City

1972

Rosebery Rhodes

1973

Riverside Rapids

1974

Northern Districts

1975

Toongabbie

1976

Ku-Ring-Gai

1977

Blacktown United

1978

Nepean Corinthians

1979

Bathurst '75

1980

Guildford County

1981

Dee Why

1982

Artarmon

1983

Bathurst '75

1984

Campbelltown City

1985

Kingsford

1986

Granville Chile

1987

Granville Chile

1988

Dulwich Hill

1989

Rosebery Portugal

1990

Port Hacking

1991

Lemnos Allstars

1992

Belmore Hercules

1993

North Ryde

1994

Southern Minotaurs

1995

Penrith Panthers

1996

Greystanes

1997

AC United

1998

Hajduk Wanderers

1999

Fraser Park

2000

Greystanes

2001

West Sydney Lions

2002

Liverpool Bossy

2003

Camden Tigers

2004

Inter Lions

2005

Springwood SC

2006

University of NSW

2007

Greenisland SC (Northern Conference)*

2007

Hurstville City Minotaurs (Southern Conference)*

2008

Balmain SC (Northern Conference)*

2008

Camden Tigers (Southern Conference)*

2009

Camden Tigers

2010

Fairfield Bulls

2011

2012

2013

Stanmore Hawks

2014

Hurstville FC